Universitetas

Prisijunk

Būk pasiruošęs

Yra keletas dalykų, kuriuos verta apsvarstyti - ir alaus kaina bare šalia studentų bendrabučio nėra vienas iš jų (sorry). Kai kurie yra aiškūs ir paprasti, kaip pvz. kokia tavo studijų kurso programa, kur randasi universitetas, bet apie kai ką tu gali būti net nepagalvojęs. Sakykim, koks procentas studentų gauna norimą darbą po studijų baigimo? Kaip skiriasi laisvalaikis ir naktinis gyvenimas nuo to prie kurio tu esi įpratęs? Kokią patirtį turi tavo potencialūs dėstytojai? Tam, kad padėti tau susigaudyti, mes pasikalbėjome su universitetų ekspertais ir studentais - jau baigusiais ir tebestudijuojančiais - ir parengėme šį gidą..

Ne visada gali atrodyti taip, bet tu keliauji į universitetą studijuoti - ir viena iš priežasčių dėl ko studentai labiausiai gailisi ir neteisingas studijuojamų dalykų pasirinkimas! Iš tikrįjų, nesenas tyrimas parodė, kad 44% studentai gailisi savo pasirinktų studijų dalykų. Tai vienas svarbus pasirinkimas dėl, kuriuo tu nenori suklysti. Kaip pasirinkti tinkamą kursą yra tema verta atskiros diskusijos, bet kol kas žemiau pateikiami pagrindiniai veiksniai į kuriuos reikia atsižvelgti:

Ką nori veikti po studijų bagimo?

Neįsivaiduoji? Ne problema! Bet jeigu jau žinai ką nori daryti - ar turi bent vieną idėją - tuomet rinkis studijas, susijusias su tam tikra darbo vieta, ar bent jau kokias apie, kurios yra labai gerai vertinamos darbdavių.

Jeigu tu nori, pavyzdžiui, tapti žurnalistu rinkis stuijas, kurios yra labai gerai vertinamos žurnalistų sąjungos ir kitų media rinkos dalyvių. Jeigu tu visiškai neįsivaiduoji, kokios karjeros tu nori (ir tas nėra blogai), tiesiog rinkis studijas, kurios domina tave. Nors tai atrodo savaime suprantama, visgi labai daug studentų renkasi studijas ir studijų dalykus, kurie jiems visiškai nerūpi.

Kaip nori mokytis?

Egzaminų laikymas tau kelia šiurpą? Ar tau tiesiog puikiai sekasi atlikti užduotis stresinėse situacijose? Galbūt tu esi moksliukas? Ar tau geriau sekasi praktinės užduotys?

Jeigu tu nesi labai mėgstantis mokytis, ieškot studijų kur yra mažiau teorijos ir daugiau praktikos. O jeigu tu gali ilgai išlaikyti dėmesį, pagalvok apie dalykus, kurie reikalauja daug skatymo, kaip pvz. anglų literatūra ar filosofija.

Ar žinai kas yra Erasmus programa? Daugelis studentų nežino visų jų laukiančių galimybių. Studijos, kurių metu tu gali praleisti dalį laiko studijuojant ar dirbant kitoje šalyje yra nuostabios - bet pirmiausia tu turi tuom pasidomėti. Kitaip tariant, domėkis apie visas galimybes, kad gautum kuo daugiau naudos.

Patikrink universitetų reitingą

Tu žinai kad Oxfrod ir Cambridge universitetai yra tarp geriausių, teisingai? Bet ar žinojai, kad Sussex universitetas turi vieną iš geriausių pasaulyje chemijos katedrų - ar, kad Edinburgo universitetas ir puikus pasirinkimas lingvisikai? Kai atlieki tyrimą būk tikras, jog tu vertini ne tik bendrą reitingą, bet ir kai yra vertinamos atskiros studijos.

"Tai yra faktas, kad kai kurie universtitetai ir studijos yra labiau prestižiniai ir labiau vertinami nei kiti", sako Tanya de Grunwald, absolventų karjeros puslapio "Graduate Fog" įkurėja ir knygo "Kaip absolventui gauti darbą recesijos metu" autorė. "Jie yra žinomi dėl aukštesnių įstojimo reikalavimų, aukštesnių mokymo standartų ir dėl geresnių ir labiau motyvuotų studentų parengimo."

Pagal Tanya, tu turi taip pat galvoti kiek jų studijos yra vertos. "Nors kai kurios studijos kainuoja panašiai dar nereikškia, kad jog yra vienodai vertinamos būsimų dabrdavių."

O ką daryti, jeigu tu nežinai ką nori veikti po universiteto baigimo? "Tuomet rinkis iš geriausiai vertinamų prestižinių universitetų. Nesijaudint dėl bpasirodymo snobu! Tai yra dalis užsitirinimo, kad darai protingus sprendimus dėl savo ateities - ir atlieki geriausią įmanomą investiciją."

Universiteto studijoms pasirinkimas

Tu gali surasti ir palyginti universiteto reitingus nuorodoje žemiau per Top Universties; tiesiog pasirink norimas studijas ekrano viršuje esančiuose laukeliuose, kai surasi tas, kuriuos patraukė tavo dėmesį, tu galėsi jas palyginti su kitomis panašiomis studijomis.

Tačiau yra kai kas daugiau. "Naudok interneto naršyklę surasti, kurie universitetai ir studijos yra gerai vertinami tarp darbdavių" sako Tanya. “Kur sėkmingi žmonės studijao? Kokius studijų dalykus jie norėtų, kad jų praktinkantai būtų studijavę?”

Kur nori studijuoti?

Gerai, išsiliek – kiek laiko tu praleidai galvodamas kur tu nori gyventi ir ką studijuoti? Gerai, nesakyk to! Tiesą sakant, jeigu tu skyrei daug daugiau laiko norimo miesto paieškoms, negu studijų paieškoms, tai nėra toks jau blogas dalykas. Kadangi nepaisant to koks prestižinis tavo universitetas, jeigu tu esi įstrigęs kur nors kaime, o tau reikia miesto šurmulio. Arba tu esi užsidaręs kur nors Londone, o tu negali gyventi be buriavimo. Tu nekaip jausiesi. Ir tas nėra gerai.

Kai kurie studentai mėgaujasi gyvenimu studentų bendrabutyje ir studentavimu; jiems patinka benduomeniškumo jausmas, įsitraukimas į studentų draugijas, sugebėjimas paršliaužti namo po studentiško pasibuvimo. Kitiems, kita vertus, tai atrodo nesąmonė, "Kodėl tu nenori gyventi tikro gyvenimo jie klausia?"

Taigi, kaip nuspręsti? Pagalvok gerai kokio gyvenimo stiliaus tu nori, kokia asmenybė tu esi, ir ką būtent tu nori gauti iš universiteto. Ir būt tikras, jog tu aplankei univertitą ir susipažinai su gyvenime jame prieš stojant.

Neapsiribok vien apsilankymu univesitete ar studentų miestelyje, būtinai aplankyk ir patį miestą.

Žinoma kiekviena patirtis yra skirtinga, tam, kad gauti tikras įžvalgas apie stutendišką gyvenimą ir koks gyvenimas verda mieste. Peržiūrėk miesto ir laisvaaikio gidus.

Kiekvienas universitetas turi savitą kultūrą. Vienintelis būdas sužinoti ar universiteto kultūra yra tau tinkama yra ėjimas į atvirų durų dienas ir skaitymas studentų atsiliepimų - pirminis šaltinis apie tai, koks gyvenimas iš tikrųjų yra tam tikrame universitete.

Toli ar netoli nuo namų?

Nori nusigauti kaip įmanoma toliau nuo tėvų? Nors nepatikėsi, bet pusės metų gyvenimo ant sumuštinių ir laviravimo tarp alaus skardinių pakeliui į virtuvę tu gali pradėti laukti savaitgalių kada galėsi grįžti namo. Iš pradžių tu sugebėsi išsišveisti šaldytuvą, tavo kojos nelips prie grindų, ir vonia bus švari. Kuo toliau nuo namų renkiesi universitetą, tuo brangiau ir sudėtingiau savaitgaliais ar per atostogas bus grįžti namo.

Lankymasis atvirose dienose

Kur tu studijuoji yra labai svarbu, kaip bebūtų, jeigu viskas pagal planą tu ten būsi bent jau tris metus. Geriausias būdas pajusti ar universitetas tau tinkamas yra jį aplankyti. Kiekvienas universitetas skelbia apie savo atviras dienas, todėl būt tikras, jog tu laiku susiradai svarbią informaciją.

Dar viena priežastis aplankyti pasirinktą universitetą yra gauti stojimo patarimų iš stojimo komisijos narių. Mano top patarimas studentams norintiems įstoti į pasirinktą universitetą yra klausti priėmimo komisijos narių ką jie nori matyti stojimo dokumentuose, į ką jie labiausiai kreipia dėmesį. Tai atrodo taip akivaizdu, tačiau tik keletas studentų tai daro.

Darbo galimybės

Priklausomai nuo tavo studijų, tu tikriausiai norėsi gauti darbo patirties kol studijuoji. Jeigu tu studijuoji pvz. madą, arba finansus tu gali norėti atlikti praktiką Londone – ir kur tu busi įsikūręs palies tai, kaip lengvai tu pasieksi darbo vietą.

Pagalvok apie kompanijas, kuriose tu norėtum atlikti praktiką, ar įgyti darbinės patirties ir pagal tai rinkis universitetą.

Nežinai kur tu nori dirbti po universiteto? Nieko baisaus! Tačiau labai svarbu įgyti darbo patirties kol studijuoji, tiesiog pagalvok tokios prefesijos tavi žavi ir nuo to pradėk.

Kiek universitetas tau kainuos?

Alaus bokalas Londone gali kainuoti – nenustebk – £5, tuo tarpu dviejų mylių taksi mokestis yra tarp £8.60 ir £13.80. WKodėl? Nes, tai Londonas. Pragyvenimo kaina svyruoja priklausomai kuriame mieste ar miestelyje tu apsistojęs. Kuomet atlieki paiešką, palygink kainas, kurias turėsi mokėti už kambatio nuomą, transportą mieste, ir transporto kainą nuo universiteto iki savo gimtojo miesto.

Atsimink, kad ir į kokį universitetą tu nuvyktum, visur rasi studentų sąjungą - ir turėsi studento pažymėjimą! Kitaip sakant, nepervertink brangesnių miestų kaip Londonas ar Niujorkas, bet būk tikras, jog tinkamai įvertinai pragyvenimo kainą, kuomet renkiesi norimą universitetą.

Tavo antras pasirinkimas

Daug studentų neturi tinkamo plano B - pvz. jie neturi realaus antro pasirinkimo. Arba jie neturi tinkamo apsidraudimo varianto, tai yra studijų, kurios reikalauja mažesnio, negu jų prognozuojamas mokysi ir egzaminų rezultatas - arba jie neatlieka tinkamos antro varianto paieškos. Tai reiškia, kad kuomet stojimo rezultatai yra paskelbiami moksleiviai, kurie papasiekė prognozuojamų rezultatų yra priversti rinktis tarp nestudijavimo ant antro varianto, kuris jiems nepatinka.

Atsakymas? Visų pirma, įsitikink, jog tavo tu išanalizavai savo antrą pasirinkimą neprąsčiau negu pirmąjį - taip, jog tu iš tikrųjų norėtum eiti į tą universitetą ir jame studijuoti. Ir antra, įsitikink, jog tai yra tavo variantas apsidraudimui - toks, kur tau pakanka žemesnių nei tavo prognozuojami rezultatai.

Kas toliau...

Jau radau sau tinkamą universitetą? Dabar tu turi įstoti ten!



Resursai

Nuo šiol visi su mokomąja programa programa susiję resursai yra talpinami Akade Slack kanale. Prisijungimai sukuriami užpildžius mokinio arba mokytojo registracijos anketą.



Grupės
Facebook Slack

Prisijunk Spausk čia